Prowadząc firmę szukamy najbardziej optymalnego rozwiązania, które obejmuje także formę prawną. Założenie przedsiębiorstwa w formie spółki komandytowej wcale nie przekresla mozliwości przekształcenia go w spółke z o.o. Czasem to realiza rynku, czasem osobista sytuacja przedsiębiorcy powodują takie decyzje. Zanim dokonamy przekształcenia dobrze jest dokonać analizy wszystkich plusów i minusów zmiany, w czym bez wątpienia pomoże radca prawny, doradca podatkowy.

Ucieczka przed podatkiem

Od 2021 roku spółki komandytowe zostały objęte podatkiem CIT od osób prawnych, co spowodowało fale przekształceń. Dla wielu przedsiębiorców CIT prowadził do wielu strat, dlatego też zaczęto szukać ucieczki. Rozwiazaniem stało się przekształcenie w spółke jawną. Spółki jawne w dalszym ciągu nie obejmuje CIT, podobnie jak spółki partnerskie, niemniej te są zarezerwowane jedynie dla wybranych profesji. Nie zawsze jednak przekształcenie spółki podyktowane jest kwestiami podatkowymi.

Plan przekształcenia spółki komandytowej w sp. z o.o. Recepta na ratowanie kondycji firmy

Popularnym sposobem na optymalizację kosztów prowadzenia firmy jest przekształcenie spółki komandytowej w sp. z o.o. Chodzi w tym wypadku o ograniczenie odpowiedzialności wspólników. Aby tego dokonać niezbędny jest plan przekształcenia spółki komandytowej w sp. z o.o. wzór obwarowany licznymi formalnościami i procedurą obowiązkową do wypełnienia. Wspomniany plan musi zostać sporządzony w formie pisemnej przez wszystkich wspólników spółki przekształcanej. Do planu wymagane są załączniki w postaci sprawozdania finansowego, jak również umowy spółki.

W uchwale o przekształceniu spółki winna znaleźć się wartość bilansowa majątku spółki. Jest ona określana na podstawie bilansu spółki na dany dzień. W wykonaniu planu, jak i sporządzeniu załączników planu pomoc może biuro rachunkowe, jak też biuro doradcy podatkowego. Samodzielne przeprowadzenie przekształcenia spółki jest jak najbardziej możliwe i realne.

Formalności związane z przekształceniem

Poza planem przekształcenia istotne jest zawiadomienie wspólników o zamiarze przekształcenia i w dodatku dwukrotne. Ponadto konieczne jest udostępnienie planu przekształcenia wspólnikom, projektu uchwały o przekształceniu oraz nowej umowy spółki. Jak widzimy dokumentów jakie musimy przygotować jest sporo. Wszelkie czynności proceduralne winny zachować terminów określonych przepisami, aby czynności te były uznane za ważne. Proces przekształcenia rozciągnięty jest w czasie na tle, aby nie tylko wspólnicy świadomie podjęli decyzję, ale również można było powiadomić „rynek” klientów, dostawców i odbiorców przedsiębiorstwa o planowanych zmianach.

Ostatni etap przekształcenia

Ostatnim krokiem w przekształceniu jest rejestracja wniosku w KRS. Od lipca 2021 dokonać wpisu można online. Wymaga się jednak aby wniosek zawierał umowę sp. z o.o. Oraz uchwałę o przekształceniu, a także oświadczenie wszystkich członków zarządu spółki dotyczące pokrycia kapitału zakładowego wkładami wnoszonymi przez wspólnika. Istotnym załącznikiem jest lista wspólników podpisana przez wszystkich członków zarządu wraz z adresami do doręczeń. Dodatkowo wymagane jest dołączenie listy obejmującej dane adresowe członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu sp. z o.o., jak też dowód wpłaty wymaganej do złożenia wniosku o wpis przekształcenia spółki w KRS.  

Kategorie: Bez kategorii